Odporúčané očkovanie


Besnota – očkovanie a cena vakcíny
Besnotu (rabies) prenášajú cicavce. Očkovanie proti besnote odporúčame cestovateľom do endemických a odľahlých oblastí, cestovateľom, ktorí majú vyššie riziko expozície zvieratám. Pre lepšiu časovú a cenovú dostupnosť očkovania proti besnote pred cestou WHO odporučilo dokonca schému pozostávajúcu len z 2 dávok. 

Vakcína proti besnote sa preventívne podáva v troch dávkach, v deň 0, 7, 21-28. Cena jednej dávky vakcíny Verorab, Immovax rabies je približne 25 eur. 

Po uhryznutí alebo poškriabaní zvieraťom je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, a to aj v prípade, že ste boli proti besnote zaočkovaní.

Brušný týfus – očkovanie a cena vakcíny

Brušný týfus (typhoid fever) sa prenáša sa fekálno-orálnou cestou, najmä kontaminovanou potravou a nápojmi. Je to ochorenie spojené s nízkou úrovňou hygieny a sanitácie. Pozor! V Pakistane sa vyskytuje multirezistentná forma brušného týfu. Vakcína sa podáva v jednej dávke intramuskulárne, imunita pretrváva približne 3 roky, cena vakcíny Typhim Vi je okolo 35 eur.

Hepatitída A – očkovanie a cena vakcíny 

Žltačka typu A je ochorenie spojené s nízkou úrovňou hygieny a sanitácie. Prenáša sa infikovanou potravou a nápojmi, medziľudským kontaktom, fekálno-orálnou cestou. 

Vakcína proti hepatitíde A sa podáva intramuskulárne v 2 dávkach s rozostupom 6-12 mesiacov. Imunita proti žltačke typu A následne pretrváva doživotne.

Hepatitída B – očkovanie a cena vakcíny
Žltačka typu B je ochorenie, ktoré sa prenáša krvou, sexuálnym stykom a z matky na dieťa. Výskyt hepatitídy B je vysoký v krajinách subsaharskej Afriky, juhovýchodnej Ázie, v Amazonskej oblasti a v Karibiku. Pri krátkodobých cestách do zahraničia je riziko nákazy hepatitídou typu B nízke, zvyšuje sa v závislosti od sexuálneho správania (hepatitída B je nákazlivejšia ako HIV). Pri dlhodobom pobyte v zahraničí sa očkovanie proti hepatitíde B odporúča, nakoľko sa zvyšuje pravdepodobnosť ošetrenia u zubára, prípadne v inom nemocničnom zariadení. V SR sa od roku 1998 očkuje proti hepatitíde B v detskom veku. Vakcína sa podáva v troch dávkach do svalu, najčastejšie v schéme 0, 1-2 a 6-12 mesiacov. Imunita po očkovaní pretrváva doživotne. 

Cholera  – očkovanie a cena vakcíny

Pre ľudí cestujúcich do vysoko endemických oblastí, hlavne pre humanitárnych pracovníkov a zdravotnícky personál v utečeneckých táboroch, je dostupná vakcína proti cholere (Dukoral). Vakcína sa podáva perorálne, u dospelých a u detí nad 6 rokov v dvoch dávkach s odstupom minimálne 1 týždeň, u detí vo veku 2-6 rokov sú potrebné 3 dávky. Preočkovanie sa odporúča po 2 rokoch.  Cena vakcíny proti cholere (Dukoral) je približne 75 eur.

Japonská encefalitída  – očkovanie a cena vakcíny
Japonská encefalitída sa vyskytuje v celej juhovýchodnej Ázii, je to zriedkavé, ale závažné ochorenie. Očkovanie proti japonskej encefalitíde odporúčame najmä cestovateľom, ktorí plánujú dlhodobý pobyt na vidieku v endemických oblastiach. 

Vakcína proti japonskej encefalitíde sa podáva v dvoch dávkach s odstupom 7-28 dní. Imunita po očkovaní vzniká po dvoch týždňoch, pretrváva približne 3 roky. Po podaní tretej vakcíny minimálne 10 rokov. Cena vakcíny proti japonskej encefalitíde (Ixiaro) je 75 eur. 

Kliešťová encefalitída  – očkovanie a cena vakcíny 

Kliešťová encefalitída (thick born encephalitis) sa prenáša kliešťami, zriedka pri požití nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde odporúčame turistom do zalesnených a trávnatých oblastí určitých európskych krajín. Krajiny s najvyšším výskytom sú: Rakúsko, Estónsko, Litva, Česká republika, Slovensko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Švajčiarsko, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Bulharsko, Rumunsko, Irán. Menšia intenzita výskytu je v Dánsku, Francúzsku a v južnom Švédsku. Riziko pre cestovateľov je vyššie pri turistike, kempovaní a pri práci v zalesnenom teréne. Najvyššie riziko je na jar a v letných mesiacoch. Vakcína proti kliešťovej encefalitíde (FSME Immune) sa podáva v troch dávkach: 0, 1-3 mesiacov po prvej dávke a 5-12 mesiacov po druhej dávke. Imunita po očkovaní trvá 5 rokov. Následne je vhodné preočkovanie. Cena vakcíny proti kliešťovej ecefalitíde je 35 eur. 

Medzi odporúčané očkovania patrí aj žltá horúčka, meningoková meningitída a poliomyelitída – vakcína, cena, dávkovanie viď v prechádzajúcom odseku Povinné očkovania do zahraničia


pediatric-logo-footer

Sed magna nulla, pulvinar vel ante vel, fringilla vulputate nibh. In placerat facilisis tincidunt. Integer quis erat dictum, placerat massa non, bibendum ante. Duis aliquet tellus magna, quis egestas enim vulputate sed.

Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved.